Instrukcja korzystania z BIP

Dostęp do informacji publicznych udostępnionych w BIP

Informacje publiczne zawarte w naszym Biuletynie udostępniamy wszystkim zainteresowanym (odwiedzającym) przez 24h/dobę bez przerwy. W przypadku krytycznej awarii serwera podmiotowej strony BIP, odwiedzający są informowani o chwilowym zablokowaniu połączeń z tą stroną.

Dostęp do informacji publicznych udostępnionych w naszym BIP jest również możliwy poprzez stronę główną BIP posiadającą adres URL – www.bip.gov.pl według menu podmiotowego lub przedmiotowego.

Elementy naszej strony BIP

Widoczna na ekranie podmiotowa strona naszego Biuletynu Informacji Publicznej
(w skrócie BIP), składa się z 3 części:

  • nagłówka,
  • menu przedmiotowego,
  • pola publikacji treści.

Wygląd i zawartość nagłówka oraz menu przedmiotowego są identyczne na wszystkich podstronach Biuletynu. Natomiast zawartość pola publikacji treści ulega zmianie w zależności od wyboru danego działu z nagłówka lub menu przedmiotowego i wyświetlanej dzięki temu treści.

Zawartość nagłówka

W górnych rogach nagłówka zamieszczone są elementy graficzne:

  1. logo Biuletynu (znak graficzny) – które po naciśnięciu przeniesie nas na stronę główną BIP, prowadzoną przez Ministra Cyfryzacji.
  2. herb lub logo podmiotu.

Menu przedmiotowe

 

Lewą stronę Biuletynu zajmuje kolumna stanowiąca menu przedmiotowe, czyli wykaz działów tematycznych, w które są zestawione informacje publiczne udostępniane w BIP. Wybór danego działu poprzez klikniecie myszką w jego nazwę, spowoduje wyświetlenie zawartości tego działu w polu publikacji treści. W przypadku bardziej obszernych działów, informacje mogą być dodatkowo pogrupowane w poddziałach, których nazwy wyświetlają się w górnej belce pola publikacji treści.

Wyszukiwarka

Ostatnią pozycję w menu przedmiotowym stanowi moduł wyszukujący tzn. element oprogramowania umożliwiający znalezienie stron z poszukiwanymi informacjami. Aby znaleźć interesujący nas temat wpisujemy poszukiwane hasło i potwierdzamy kliknięciem na przycisk „szukaj”.

Pole publikacji treści

Środkowa i zarazem największa część strony Biuletynu. Pole to służy do wyświetlania treści zawartej w poszczególnych działach i poddziałach BIP. Omawiane pole dzieli od nagłówka czerwona ścieżka dostępu do aktualnie przeglądanej informacji (treści), oraz belka z nazwami poddziałów.

Elementy każdej informacji publicznej

Każda informacja publiczna, jaka została opublikowana w naszym BIP, poza swą treścią w postaci tekstu, załączników, linków, zdjęć, tabel, itp., posiada na również  informacyjne określające:

  1. oznaczenie czasu wytworzenia informacji i czasu jej udostępnienia w BIP,
  2. dane o ostatnio przeprowadzonej zmianie jej treści:
  3. ikony umożliwiające pobranie pliku w formacie PDF, wydruku, lub przesłania jako e-mail. Wygląd przygotowanej do druku informacji jest widoczny w osobnym oknie przeglądarki, które uruchamia się po kliknięciu w ikonę drukarki.

Treść każdej informacji publicznej wyświetla się w polu publikacji treści naszego Biuletynu.

Załączniki BIP

Część informacji publicznych udostępnionych w naszym Biuletynie posiada format załącznika w postaci pliku: .pdf, .jpg i inne. Nazwa załącznika zmienia kolor czcionki na czarny po jej wskazaniu kursorem myszy. W celu otwarcia danego pliku lub zapisania go na dysku swojego komputera, należy kliknąć w podświetloną nazwę pliku i wybrać jedną z opcji okna dialogowego, jakie się pojawi na ekranie.